|
Binnen een organisatie zijn altijd meerder mensen aan het werk. Al die mensen hebben verschillende taken en doelstellingen. Deze worden vrijwel altijd vast gelegd in een document, planning en/of rapportages. Er zijn 3 punten die dan altijd naar voren komen en worden geëvalueerd. Dit zijn: nieuwe ontwikkelingen, knelpunten en niet gehaalde doelstellingen, successen en behaalde doelstellingen. Degene die over het bijhouden van deze informatie gaat, is ook vaak eindverantwoordelijke voor de communicatie binnen de organisatie over deze punten. Maar wij van planning en control houden ervan om een andere en volgens ons efficiëntere aanpak te kiezen. Op een meer positieve en dynamische manier kijken naar behaalde doelen en nieuwe doelen door middel van planning en controlPlanning en control maakt gebruik van de A3 methodiek. Hierbij gebruiken wij ook een cyclus van rapportages en gesprekken, maar net op een andere manier. In de gesprekken hebben we het meer over het sturen dan over de verantwoorden en beheersen. De persoon die in de andere context de rapportages zou bijhouden, heeft hier ook de functie het gesprek te leiden. Hij of zij doet de voorbereidingen en mag zichzelf de voorzitter noemen. De reden dat we dit zo doen, is om meer dynamiek te krijgen in een gesprek. We kijken niet alleen vooruit, maar ook achteruit. Dit is de volgorde van de punten die wij aanhouden. 1: de successen en behaalde doelstellingen 2: de knelpunten en 3: de nieuwe ontwikkelingen. Hiermee beginnen we en eindigen we op een positieve manier en hoeft er niet gekeken te worden naar wat er allemaal niet is gelukt. Wel zo prettig voor alle betrokkenen. Klinkt u dit goed in de oren en zou uw organisatie deze manier eens willen proberen, laat dan wat van je horen en neem contact op met planning en control. |
Veelgestelde vragen
Wat is de A3 methodiek in rapportering?▼
De A3 methodiek is een benadering van planning en control die gebruikmaakt van een cyclus van rapportages en gesprekken. Het verschilt van traditionele rapportage doordat het meer gericht is op sturen dan op verantwoorden en beheersen, met meer dynamiek in gesprekken.
Waarom begint planning en control met successen in plaats van problemen?▼
Door met successen en behaalde doelstellingen te beginnen en te eindigen, creëert planning en control een positievere sfeer. Dit is aangenamer voor alle betrokkenen en voorkomt dat alleen wordt gekeken naar wat niet is gelukt.
Wat zijn de 3 stappen in de rapportagecyclus van planning en control?▼
De volgorde is: eerst successen en behaalde doelstellingen, dan knelpunten, en ten slotte nieuwe ontwikkelingen. Dit zorgt voor een positieve en dynamische manier van rapporteren met vooruit- en terugblik.
Wie leidt de gesprekken bij planning en control methodiek?▼
De persoon die de rapportages voorbereidt en bijhoudt fungeert als voorzitter en leidt het gesprek. Deze rol benadrukt meer het sturen van de organisatie dan het beperkende aspect van verantwoording.
Hoe verschilt planning en control van traditionele rapportage?▼
Planning en control richt zich op sturen en dynamica in plaats van alleen verantwoording en beheersing. De benadering is meer constructief en toekomstgericht, met aandacht voor zowel positieve als negatieve punten in een afgesproken volgorde.